Coworking – rozwiązanie idealne dla każdego przedsiębiorcy

Coworking – idealne rozwiązanie dla przedsiębiorcy

Coworking staje się coraz popularniejszy. Wielu przedsiębiorców i freelancerów decyduje się na pracę we wspólnej przestrzeni. Biura coworkingowe oferują natomiast wiele udogodnień, które pozwalają skutecznie rozwijać własny biznes. Z czym tak naprawdę wiąże się coworking? Jakie ma zalety? Czy jest lepszy niż wynajem własnego biura?

Czym jest coworking?

Pojęcie coworkingu zna niemalże każdy przedsiębiorca, freelancer i nie tylko. Czy jednak jesteś w stanie powiedzieć, czym jest coworking i na czym polega?

Coworking to:

 1. Dzielenie przestrzeni do pracy.
 2. Wymiana wiedzy i doświadczeń.
 3. Możliwość wydajnej i efektywnej pracy w komfortowym biurze.
 4. Odpowiedź na coraz bardziej popularną formę pracy, jaką jest samozatrudnienie.
 5. Miejsce dla freelancerów, mikroprzedsiębiorstw oraz osób pracujących na własny rachunek (zarówno tych dopiero rozpoczynających, jak i tych z większym doświadczeniem).
 6. Możliwość zyskania nowych kontaktów i tworzenia wspólnych projektów.
 7. Szereg udogodnień i usług dodatkowych niezbędnych w pracy na własny rachunek.
 8. Idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy koszty wynajmu własnego biura są zbyt wysokie.

Skoro już znasz dokładną definicję coworkingu, nadszedł czas, abyś wiedział, jakie zalety ma to rozwiązanie. Być może będziesz chciał wypróbować tej metody pracy w przyszłości?

Współpraca

Pracując w przestrzeni coworkingowej, spotykasz wiele różnorodnych osób. Przychodzą one do tego miejsca w takim samym celu, co Ty – pracować w komfortowych warunkach, zdobyć kontakty, wymienić się wiedzą i doświadczeniem, a także nawiązać współpracę.

Biuro coworkingowe daje możliwość poznania osób z zupełnie innych lub powiązanych branż (np. w przypadku coworkingów branżowych). To również świetna okazja do tworzenia ciekawych projektów i budowania całych zespołów, które wspólnie mogą stworzyć coś niesamowitego.

Przestrzeń coworkingowa to również nauka i wspólne szukanie rozwiązań problemów. Osoba z większym doświadczeniem w prowadzeniu biznesu, może przekazać Ci wiele cennych wskazówek.

Skupienie i efektywność

Wybierając pracę w biurze coworkingowym, masz jasny cel w postaci wykonania swojej pracy. Choć bez biura masz pewne możliwości (np. dom, kawiarnia, restauracja), to jednak te opcje nie gwarantują pełnego skupienia. W kawiarni lub w domu jest mnóstwo rozpraszaczy, które będą odwracać Twoją uwagę od pracy, np. rozmowy innych osób, telewizor albo rodzina.

Pomimo że przestrzeń coworkingowa wiąże się z towarzystwem innych osób, to masz gwarancję skupienia, a tym samym większej efektywności pracy. Miejsca do wspólnej pracy mają bowiem zazwyczaj regulaminy, które zapewniają ciszę i spokój poprzez m.in. specjalne strefy do rozmów telefonicznych.

Jeżeli więc wyznaczysz sobie konkretne godziny pracy, jesteś w stanie pracować efektywniej niż w domu, kawiarni lub innym miejscu.

Optymalizacja kosztów i wygoda

Jeśli wybierasz biuro coworkingowe, podpisujesz umowę. Na jej podstawie jesteś zobowiązany płacić jedynie jeden rachunek, w którym zawarte są wszystkie usługi, z których korzystasz.

Nie musisz więc przejmować się opłacaniem innych rachunków, czy rozliczaniem opłat za media i Internet! Nie dotyczą się również sprawy administracyjne, kwestie serwisowe czy zamawianie materiałów biurowych. Wszystkie te usługi znajdują się w jednej opłacie – cenie wynajmu biura coworkingowe.

Wygodne, prawda?

Work-life balance

Zasada work-life balance mówi o zachowaniu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Według tej reguły dom jest przeznaczony do życia, a biuro do pracy.

Jeśli więc pracujesz w domu, zaciera się granica między życiem prywatnym a zawodowym. Z upływem czasu może się okazać, że jesteś w pracy przez 24 godziny na dobę, a maile odbierasz w czasie, kiedy jesteś z rodziną…

Biuro coworkingowe sprawia natomiast, że wyznaczasz sobie konkretny czas na pracę. W ten sposób po powrocie do domu, możesz skupić się na rodzinie. Przestrzeń coworkingowa pozwala zatem wyznaczyć granice i zachować życiową równowagę.

Regeneracja

Człowiek nie jest zdolny do efektywnej pracy i pełnego skupienia przez pełne 8 godzin. To normalne, że potrzebujemy przerw, relaksu czy rozmowy na inne tematy niż zawodowe.

W tej kwestii coworking sprawdza się doskonale!

Wspólna przestrzeń daje możliwość rozmowy przy kawie z kolegą lub koleżanką, którzy pracują przy biurku obok. To także okazja do zjedzenia lunchu w miłym towarzystwie! Co więcej, niektóre biura coworkingowe mają specjalne strefy relaksu, w których znajduje się m.in.: telewizor, piłkarzyki czy hamaki.

W takich sytuacjach trzeba jedynie uważać, żeby relaks nie pochłonął Cię zbyt mocno…

Biuro coworkingowe – usługi dodatkowe

Przestrzenie coworkingowe są głównie nastawione na przedsiębiorców, którzy rozpoczynają swoją działalność. W związku z tym, poza miejscem pracy, biura oferują również szereg usług dodatkowych, ułatwiających start nowym przedsiębiorcom.

Standardem jest, iż coworking dysponuje salami do spotkań z klientami oraz salami konferencyjnymi. Wiele miejsc oferuje również wsparcie prawne, marketingowe, a także narzędzia niezbędne do pracy. Ponadto mnóstwo biur daje także możliwość zarejestrowania działalności pod adresem siedziby coworkingu.

Bogata oferta

Coworking w Polsce zyskuje na popularności i prężnie się rozwija. W Brokerty widzimy to na przykładzie stolicy Dolnego Śląska, gdzie coworking we Wrocławiu staje się częstym wyborem wśród przedsiębiorców, freelancerów i nie tylko!

Nie tylko jednak we Wrocławiu, ale również w pozostałych większych miastach, można znaleźć wiele ofert biur coworkingowych, a następnie wybrać takie, które idealnie pasuje do indywidualnych potrzeb.

Bez trudu więc znajdziesz taką przestrzeń, która odpowiada Ci pod względem: wystroju wnętrza, kosztów, lokalizacji, udogodnień czy regulaminu.

Coworking lepszy niż własne biuro

Zalety wspólnych przestrzeni do pracy są niepodważalne, ale w czym tak naprawdę coworking jest lepszy niż własne biuro?

 • Niższe koszty – przestrzeń coworkingowa to tańsza opcja od własnego biura, co ma kolosalne znaczenie, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz i zależy Ci na maksymalnej optymalizacji kosztów.
 • Większa wygoda – nie musisz martwić się o formalności, które zaprzątają głowę każdemu, kto wynajmuje własne biuro. Mamy na myśli m.in.: kaucję, rachunki, opłaty, sprawy administracyjne, zatrudnienie sekretarki… Po co masz się tym przejmować, skoro możesz płacić jeden rachunek co miesiąc, niczym się nie przejmować i skupić się na własnej pracy?
 • Ogromna elastyczność – płacisz tylko za czas, który naprawdę wykorzystasz. Potrzebujesz miejsca do pracy na 3 dni w tygodniu? Żaden problem! Zapłacisz jedynie za ten czas, wynajmując tzw. hot desk. Własne biuro nie daje takich możliwości… W przestrzeni coworkingowej możesz ponadto w dowolnej chwili zmienić umowę wynajmu, decydując się na tzw. biurko dedykowane. To świetna opcja dla przedsiębiorców, którzy rozwijają swój biznes i potrzebują więcej czasu oraz przestrzeni do pracy.

Gdybyś musiał podjąć decyzję w tym momencie, co byś wybrał: coworking czy własne biuro?

Przestrzeń coworkingowa dla przedsiębiorców – jak rozwijać własną firmę?

Wszechstronne opcje wynajmu sprawiają, że możesz dostosować przestrzeń w biurze coworkingowym do rozwoju własnej działalności.

Podamy Ci przykład, jak to działa w naszym coworkingu we Wrocławiu!

 • Na początku swojej działalności możesz zacząć od opcji „hot desk”, czyli wynajmu miejsca na godziny.
 • Z czasem, gdy Twój biznes zaczyna się rozwijać, możesz zmienić opcje wynajmu, wybierając biurko dedykowane. Nadal pozostajesz w tym samym miejscu, ale zyskujesz większy komfort i możliwości.
 • Jeśli Twoja firma rozwija się tak bardzo, że potrzebujesz pracowników, możesz wynająć pakiet biurek w korzystnej cenie dla całego Twojego zespołu! W ten sposób nadal czerpiesz korzyści z pracy w coworkingu i prężnie rozwijasz biznes.
 • Gdy natomiast uznasz, że Twoja firma potrzebuje większej prywatności i intymności, możesz wynająć wyodrębnione pomieszczenie dla siebie i Twojego zespołu. Zyskujesz więc własną przestrzeń do prowadzenia firmy, ale nadal pozostajesz w biurze coworkingowym i wciąż masz okazję do zdobywania nowych kontaktów oraz rozwijania firmy.

Coworking to idealne rozwiązanie dla każdego freelancera, startupowca oraz mikroprzedsiębiorcy. Właśnie dzięki takim rozwiązaniom, każdy ma szansę skutecznie prowadzić i rozwijać własny biznes, realizując swoje marzenia!